VINAŘSKÉ OBLASTI

Česká republika se rozděluje do dvou základních vinařských oblastí a to Čechy a Morava. Vinná réva se pěstuje na vinicích o celkové rozloze 18395 ha. Z toho je plocha osázená bílými odrůdami z 67%.

Vinařská oblast Morava

Vinice na moravě mají celkovou rozlohu 17674 ha a vzhledem ke zdejšímu klimatu jsou vhodná především k pěstování bílých odrůd kde vynikne svěží kyselinka a díky specifickým půdním podmínkám se moravská vína vyznačují nezaměnitelným charakterem, aromatickými látkami, příjemnou chutí a lehkostí.

Průměrná roční teplota je tady 9,4 °C a délka slunečního svitu je 2244 hodin. Průměrné roční srážky jsou 510 mm.

Vinařská oblast Morava se skládá ze 4 podoblastí – Mikulovská, Slovácká, Velkopavlovická a Znojemská. Tyto podoblasti tvoří 20220 pěstitelů v 311 vinařských obcích.

Mikulovská vinařská podoblast (4750 ha, 30 obcí)

Kouzelný kraj Pálavy nad nivou řeky Dyje. Nejlepší polohy pro Ryzling vlašský. Daří se zde i odrůdám: Rulandské bílé, Veltlínské zelené, Chardonnay, Müller Thurgau, Z modrých odrůd jsou nejvíce pěstovány Svotovavřinecké, Frankovka, Zweigeltrebe.

K největším vinařským obcím patří Mikulov, Vlatice, Novosedly, Sedlec, Brod n. Dyjí, Popice, Pavlov, Věstonice, Hlohovec, Strachtín, Březí, Bulhary, Drnholec a Bavory.

Slovácká vinařská podoblast (5000 ha, 115 obcí)

Zvlněný kraj vinohradů a starých poutních míst. Daří se zde Ryzlinku rýnskému, Rulandskému bílému i šedému, Mülleru. Z aromatických odrůd především Muškátu moravskému z červených hlavně Frankovce a Zweigelu ale i Cabernet Moravia.

Největší vinařské obce jsou Mutěnice, Blatnice p. sv. Antonínkem, Prušánky, Hovorany, Lipov, Strážnice, Břeclav, Moravská Nová Ves, Hrušky, Josefov, Dolní Bojanovice, Polešovice, Vracov, Šardice, Kyjov.

Velkopavlovická vinařská podoblast (5200 ha, 75 obcí)

Nejteplejší a nejslunnější místo v České republice. Díky poloze o půdě jsou zde nejlepší podmínky pro pěstování modrých odrůd hlavně Frankovky a Modrého Portugalu.

Nachází se zde největší vinařská obec v ČR – Velké Bílovice s plochou 804 ha vinic. Další významné obce jsou Čejkovice, Velké Pavlovice, Kobylí, Hustopeče, Němčičky, Rakvice, Přítluky, Zaječí, Bořetice, Přítluky, Klobouky u Brna, Starovičky, Starovice, Nosislav.

Znojemská vinařská podoblast (3500 ha, 91 obcí)

Národní park Podyjí, hrady, zámky a skvělé víno s množstvím aromatických látek. Díky pomalejšímu zrání se zde daří hlavně odrůdám Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Müller thurgau, Sauvignon, Tramín, Pálava a Muškát moravský. Modré odrůdy jsou zastoupeny hlavně: Svatovavřinecké, Frankovka, Rulandské modré, Zweigeltrebe.